På den sista tiden har det varit en del skriverier om vegansk kost på sociala medier. Det cirkulerar en enorm mängd förutfattade meningar om vad det innebär att vara vegan, hur farligt det är för barn och allt vad det kan vara. Bland annat har en känd norsk bloggerska nyligen publicerat ett inlägg om varför hennes framtida barn inte ska vara vegan. Det skulle skada hennes barn, menar hon.
Själv känner jag ett gäng veganer och idag skulle jag vilja presentera er för någon speciell. Jag har velat berätta mer om henne länge och nu kände jag att tillfället är rätt (ni som har följt bloggen en stund har kanske sett hennes namn omnämnas några gånger redan). Här har ni henne: (trumvirvel) Ragnhild Nordrum!
Jag lärde känna Ragnhild när jag jobbade på SATS i Oslo och vi har varit vänner i gott och väl fem år. Hon är som nämnt vegan och äter mest råkost (rawfood), tränar mycket yoga och har bloggat i flera år. Hon var faktiskt en stor inspiration till att jag själv bestämde mig för att börja. Något av det jag uppskattar mest med Ragnhild är att hon inte påtvingar andra hennes meningar, utan i stället inspirerar till att vilja leva bättre och ta hänsyn till vår miljö, reflektera över snedfördelningen av jordens resurser och inte minst; ta hänsyn till andra jordvarelser.

Ragnhild åt veganskt under sina båda graviditeter. Nu har hon två barn som båda föddes sunda och friska (och fortfarande är det), hon själv studerar till nutritionist och bloggar fortsatt regelbundet; till exempel har hon skrivit ett väldigt informativt inlägg om de fem grunderna till att hennes båda barn lever som veganer (5 grunner til at mine barn spiser vegansk) som svar på inlägget jag nämnde ovan. Ragnhild har också gett ut ett häfte med rawfood-recept förra året. Jag har inte kommit mig för att prova alla, men de jag lagat är himmelskt goda. Nyårsmiddagen till mig och min kära lagades till exempel enbart efter Ragnhilds recept. Jag kan varmt rekommendera hennes blogg ragnhildnordrum.com som är väldigt uppfriskande, speciellt nu när barn och veganmat verkar vara så väldigt på tapeten.
Ragnhild, jag tycker att du är Norges tuffaste morsa!
Så fin post! Jeg har også fulgt Ragnhild sin blogg i flere år nå, og hun er slik en god inspirasjon :) Du formulerer så fint hvordan hun er som person, og du har så rett – hun er flink til og si hva hun mener, uten og ”preke” hvordan alle skal leve, og det er så fint :)
Så fin blogg du har startet også! Skal kikke litt mer gjennom her nå :) x
GillaGilla
Hej Jules! Så kul att du tyckte om inlägget. Ragnhild är verkligen fantastisk :) Jag blev nu nyfiken och måste titta på din blogg också:) Allt bäst och god helg (den kommer tack och lov snart)! :)
GillaGilla
TUSEN TAKK fine, gode Cajsa <3 Dette innlegget ble jeg så utrolig glad for. Jeg er så glad for at jeg kan være til inspirasjon for noen. Akkurat som du er for meg, og mange andre.
Glad i deg! Klem
GillaGilla
Jag tycker absolut du är värd att upmärksammas! Fortsätt med allt bra du gör. Stor kram! <3
GillaGilla