
Om du vill lära dig mer om ursprunget till Orijen djurfoder, varför menskopp är oslagbart, hur en lätt undviker plastpåsar eller om varför zero waste-livsstilen inte är en tävling: då bör du fortsätta läsa. Jag har nämligen uppdaterat och förbättrat inlägg jag tidigare skrivit om dessa ämnen.
Snårigt att navigera bland hundmaten
Jag har jobbat i djurbutik tidigare och jag vet att många djurfoder som säljs idag är av dålig kvalitet, innehållande tveksamma ingredienser- men som samtidigt kan säljas dyrt på grund av att företagen lägger enorma summor på marknadsföring. Bara vänd på din foderpåse till hund- eller katt. Jag gissar att den första ingrediensen som står utskriven på påsen är majs. Hade jag rätt? Den enda grunden till att det är majs i fodren är att det är billigt att producera, för varken hund eller (framförallt) katt har nytta av majs i sin diet. I inlägget Trålfiske, vildsvinsjakt och foder från Orijen: Vad har hundmaten egentligen för ursprung? gjorde jag själv ett djupdyk i vad djurfodret jag ger min hund egentligen innehåller. Jag har nu också samlat alla inlägg som är relaterade till hund under etiketten Hunden Zita.
Hej då plastpåsar!

Naturskyddsföreningen rapporterar att användningen av plastpåsar i Sverige har minskat med 2,5 miljoner- bara tre månader efter att den nya lagen om att butiker måste informera om plastpåsars miljöpåverkan trädde i kraft. I »Säg NEJ TACK till plastpåsar- Så här gör jag« delar jag mina bästa (och enklaste) knep för att ersätta plastpåsarna med något bättre.
Zero Waste som livsstil

Det kan verka som att Zero Waste-rörelsen enbart handlar om hur live skräp som går att klämma ned i en glasburk eftersom glasburken har blivit någon form av signum för rörelsen. Men Zero waste handlar egentligen om en vilja att förändra världsordningen. Jag har skrivit mer om det i »Att leva Zero Waste är inte en tävling«.
Mens är naturligt, men det är inte bekämpningsmedel i punanin

Nu ska kemikalieinspektionen granska tamponger, bindor och menskopp för att utreda om de innehåller farliga ämnen- inte en dag för tidigt. Det finns dock redan många anledningar till att välja menskopp framför tamponger. Detta har jag skrivit om i inlägget »Menskopp är bättre för din underlivshälsa, din ekonomi och för miljön«.