Den 14 november kommer Natur og Ungdom (norska Fältbiologerna) tillsammans med Greenpeace Nordic ställa norska staten till svars för att de för första gången på 20 år har godkänt utökad orjeborrning i Arktis.
Genom att öppna upp nya områden för oljeborrning riskerar norska staten nuvarande och framtida generationers liv och hälsa. En kan ju även tycka att beslutet rimmar illa med att Norge var det första industrialiserade landet som ratifierade Parisavtalet COP21 och även uppmanade andra industrialiserade lander att snabbt som ögat ratifiera avtalet och påbörja arbetet med att mildra effekterna av klimatförändringarna.
Rättegången kommer att hållas i Oslo tingsrätt och pågå i en vecka. Om miljörörelsen vinner kommer det att kunna påverka liknande kommande rättegångar över världen.
Unburnable- People vs. Arctic oil
Greenpeace har startat en podcast »Unburnable- The People vs. Arctic oil« där de berättar om varför de väljer att stämma den norska staten. Jag rekommenderar den varmt, men måste varna känsliga lyssnare; själv blev jag väldigt känslomässig när jag lyssnade på det första avsnittet. Podcasten är på engelska och såvitt jag vet kan ni kan lyssna online, eller via Spotify.
Engagera dig
- Skriv på protestlistan mot utökad oljeborrning i Arktis
- Läs mer på savethearctic.org
- Mer på bloggen: Stämningen mot norska staten för utökad oljeborrning i Arktis tas upp i klimat-rättegång
Jag vet inte ännu om jag kommer att ha möjlighet att närvara som åskådare vid rättegången, men jag vil väldigt gärna! Om så, skulle ni vara intresserade av uppdateringar under rättegångsveckan?