Vad är en klädbytardag egentligen?

På en klädbytardag kan en byta bort kläder som en tröttnat på mot plagg som någon annan tröttnat på. Win-win (och win för planeten vars resurser vi sparar).

DIY skäggvax

Tips! På Naturskyddsföreningens hemsida kan du se vart ditt närmaste klädbytes-evenemang håller hus 6 april 2019. Listan uppdateras kontinuerligt.

DIY skäggvax

Ta med dig upp till 5 stycken hela och rena plagg (inlämningstid och antalet plagg kan variera beroende på plats).

klädbytardag Klädbyte

Ta med dina kompisar (när du ändå är igång menar jag).

Byt plaggen mot samma antal »kuponger« som du sedan använder till att växla in mot nya klädesplagg.

Spana nu med ljus och lykta efter plaggen som du kan älska länge. Personligen brukar jag bestämma på förhand vad jag ska fokusera på att leta efter.

Bytt är bytt och kommer aldrig igen! De plagg som inte hittar ett nytt hem under dagen skänks till second- hand. En får inte tillbaka eventuella plagg som inte blivit bortbytta.

2 reaktioner på ”Vad är en klädbytardag egentligen?

Lämna en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s