DIY: Pyssla med skräpet

Unsplash | Dragos Gontariu

Äntligen (!) är min dotter så pass stor att hon tycker det är roligt att pyssla, som jag har längtat! Så blev jag lite inspirerad när jag pratade med en pedagog på förskolan härom veckan och dessa figurer av äggkartong och toarullar är resultatet. Hoppas det kan göra dig lite sugen på att pyssla med ”skräpet” som du har hemma.

Det fina är att du helt kan anpassa detta efter vad du har hemma. Har du garn hemma kan du göra små pompoms och använda, du kan använda vad för färg eller kritor du redan har. Vi har lite pyssel-tillbehör hemma och därför har vi använt oss av det, men det är absolut inget man behöver gå och köpa för att knåpa ihop dessa olika figurer. Det enda du egentligen behöver är: toarullar, äggkartong, någon färg som fäster på detta och lim (samt snöre till loket). Du anpassar även enkelt detta pyssel efter hur mycket barnet klarar av själv, det är bara att du får hjälpa till mer eller mindre.

Gör såhär för att pyssla ihop kaninen:

  • Klipp ut öron, näsa, mun och tassar (gärna av lite tjockare papper om du har). Min dotter fick sen måla alla delar och toarullen som sedan fick torka.
  • Jag gjorde en liten pompom av garn jag hade hemma som fick bli kaninens lilla svans.
  • Limma på delarna och måla ögon så har du din kanin!

Här är idén som jag fick från förskolan, att göra en larv och en fjäril och på så sätt också slänga in lite kunskap om hur en fjäril blir till. Gör såhär:

  • Klipp ut en längd ur en äggkartong och måla den
  • Dekorera sedan din larv så som du vill.
  • Klipp ut vingar av lite tjockare papper, måla dessa samt toarullen och låt torka.
  • Klistra sedan på vingarna och dekorera ytterligare om du vill.
  • Klistra på eller målar ett ansikte på din fjäril – klart!

Det här loket tyckte jag nästan var roligast eftersom den känns roligast att leka med sen när det är färdigt. Gör såhär:

  • Klipp ut så många vagnar du vill ha ur en äggkartong samt en hytt att ha på loket (toarullen).
  • Ta lite tjockare papper och klipp ut en cirkel och en rektangel till skorstenen samt så många hjul som du behöver, beroende på hur många vagnar du har.
  • Måla alla delar i dina favoritfärger och låt torka!
  • Gör hål i översidan i ena änden på toarullen samt i början och slutet på alla vagnar så att du kan fästa dem i varandra.
  • Ta någon form av snöre (jag använde garn eftersom jag har det i överflöd) och knyt fast alla vagnar samt loket som på bilden.
  • Limma fast hytten på loket samt limma ihop skorstenen och limma fast denna på hytten. Jag har använt mig av vanligt limstift, men jag tänker att om man vill att det ska hålla bättre är nog limpistol något att rekommendera om man har det hemma.
  • Limma till sist på dina hjul och tuff-tuff, du är färdig!

Lämna en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s